Za konkurs za dobijanje subvencija za samozapošljavanje (samo za nezaposlene, možete da imate jedino ugovor o delu u trenutku podnošenja) sam čula od prijateljice Vanje, nakon nekoliko meseci provedenih na popularnom Birou, te odlučih da okušam sreću.
Moja logika je bila sledeća: to je 250.000 dinara; da ih potrošim samo za poreze i doprinose, to mi je puna kapa, da o tome ne brinem, a sve radim po propisu, jel’ te. S druge strane, ova bespovratna pomoć mi je bila i podstrek da posle godinu dana koliko traje, nastavim da zarađujem toliko da mi neće predstavljati dodatno opterećenje.
Do odobrenja zahteva
Sačekam konkurs, (te godine je počeo kasnije nego obično) i kao zapeta puška podnesem svu potrebnu dokumentaciju. To je Zahtev sa biznis planom i ništa više (koga zanima, može mi pisati da ohrabrim u popunjavanju jer izgleda komplikovano, a u stvari je boza).
Najvažnija stvar je bila sedište firme i šifra delatnosti jer oni određuju visinu poreza. Razlike su u Srbiji i po 30.000 dinara za istu delatnost. Zahtev sam predala već 9. aprila. Čekala sam 17.maj da se konkurs zatvori, a onda još mesec dana da odluče.
Moram priznati da su me iznenadili jer su mi javili već početkom juna da sam sredstva koja sam tražila i dobila – odnosno da mi je odobren zahtev. Jee, krenulo je!
Papirologija oko otvaranja firme
Sada je ostalo da otvorim firmu u APR (Agencija za privredne registre), poslovni račun u banci, pripremim M obrazac iz PIO fonda, nađem dva žiranta (mogu svi zaposleni, preduzetnici i penzioneri), kupim dve menice i dođem na potpisivanje ugovora u NSZ.
Posao u APRu se završava bukvalno za 3 minuta. Jedino šta vam je potrebno jeste njihov formular koji online popunite i odštampate, a možete i tamo da ga uzmete za 160 dinara i popunite rukom Ako imate nedoumica na raspolaganju vam je njihova pravnička služba, posebno podeljena za preduzetnike, doo, udruženja tako da vaša pravnica zaista sve zna i što je najvažnije, bila je preljubazna.
Ako vam pravnik ne treba, odlazite na šalter, predate formular i LK i za dva minuta dobijete broj pod kojim online pratite status vaše registracije. Ovo je bilo 29. juna. U petak 2. jula mi je stigao mejl da mogu da dođem po rešenje o registraciji.
Ta- naaa, od toga dana se računa plaćanje poreza.
Elektronski potpis za amatere
U međuvremenu, otišla sam u MUP da izvadim elektronski potpis, čekala dva puta po 4 sata i kad sam stigla na red dobila sledeću informaciju – moja LK i njen čip nisu kompatibilni za e-sertifikat, što je elektrosmki potpis. Lične karte izdate do juna 2014. nisu kompatibilne za ovu uslugu, moja je bila iz 2012. OMG, stajem u drugi red i odmah krećem sa procedurom dobijanja nove lične karte. Bila je gotova za dva dana. Sve u vezi potpisa sam radila da bih mogla da primam poštu od poreske uprave u elektronsko sanduče, overim zdravstvenu knjižicu sebi i deci, a da sve odrađujem od kuće.
M obrazac – prijava na obavezno penziono i invalidsko osiguranje
Kada sam preuzela rešenje od APRa, vidim da mi nisu uradili M obrazac (prijava za PIO – prevažan dokument) i tu počinje igranka. Odlazim u PIO fond u Nemanjinoj u Beogradu, u Centralu i dobijam informaciju da ću zbog M obrasca koji je prijava na obavezno penziono i invalidsko osiguranje morati da idem u Belu Palanku i tamo, gde mi je sedište firme, to i završim. Toliko o digitalizaciji i mom elektronskom potpisu.
Otvaranje poslovnog računa
Dakle, sa rešenjem odlazim da otvorim poslovni račun u banci i odlučim bez mnogo razmišljanja, (greška) da to bude banka gde imam i privatni račun, a to je Banka Intesa. Pored toga što sam čekala 5 dana na otvaranje, nisam dobila sve potrebne informacije, bili su prilično neljubazni. Zapravo, ne toliko neljubazni koliko nezainteresovani, a to je još gore, tako da ovu banku ne preporučujem.
Zaključak
I to bi bilo sve od dokumenata potrebnih za potpisivanje ugovora sa Biroom i dobijanje sredstava. Evo su sumirani ovde:
- rešenje APR sa PIBom (ako ga slučajno ne izdaju na rešenju, uzima se iz Poreske Uprave sa rešenjem iz APRa)
- M obrazac za PIO
- otvoren poslovni račun
Od ostalih dokumenata potrebne su dve menice dva formulara za dva žiranta, za penzionere je to ček od penzije, za zaposlene potvrda da su u radnom odnosu od poslodavca, za predzuetnike plaćen porez. Žiranti su morali da budu prisutni na potpisivanju i ponesu očitane lične karte.
Sve je ovo dragi moji počelo 29.juna kada sam kročila u APR, da bi ugovor sa NSZ (biro) potpisala 12.jula.
Sve bi ovo bilo jednostavnije (i skuplje) da sam preduzetnika otvorila u Beogradu, na opštini gde živim (Stari Grad).
Ako vam se ova ideja mota po glavi, razmotrite PRVO šifru delatnosti i saznajte sve o njoj, šta možete u okviru nje da radite, a šta ne, zatim nađite sedište – to može da bude različito mesto od vašeg prebivališta i onda proverite u kalkulatoru poreza koliki bi vam bio. Mogu da kažem da daje prilično precizan obračun.
I to je to. Nadam se i verujem da će mnogima od vas ove informacije biti korisne.